Холтерівський ЕКГ-моніторинг

Напрямки

Метод, відомий під назвою холтерівського моніторування (амбулаторне моніторування ЕКГ, динамічна електрокардіографія), дає можливість безперервно реєструвати ЕКГ протягом доби або, при необхідності, навіть великих проміжків часу - 48 або 72 годин.

Проводячи реєстрацію ЕКГ в кабінеті лікаря, апарат відображає роботу серця лише протягом кількох секунд, а цього часто недостатньо для того, щоб «зловити» порушення. До того ж, запис завжди проводиться в стані спокою, що не відповідає умовам реального життя, де людина постійно піддається впливам різноманітних подразників.

Добове холтерівське моніторування дозволяє спостерігати за роботою серця протягом 24 годин. Це, в переважній більшості випадків, дозволяє зафіксувати порушення та їх частоту, навіть якщо вони відбулися в період сну, а також для оцінки реакції серцево-судинної системи на фізичні навантаження, стресові ситуації, прийом ліків та інші фактори зовнішнього середовища.

Електроди прикріплюються в певні місця грудної клітки з мінімальною рухливістю, товщиною підшкірної жирової та м'язової тканини. Ці місця бажано попередньо звільнити від волосся для кращого контакту датчиків зі шкірою. Електроди фіксуються так, щоб забезпечити виділення спеціального гелю з губки, яка розташовується між шкірою і самим електродом. Також до шкіри пацієнта пластиром кріпляться дроти, які сполучають датчики і реєстратор, що важить кількасот грамів, і фіксуються на поясі пацієнта, який виконує дослідження.

Під час обстеження пацієнтові необхідно вести «щоденник пацієнта».

У щоденнику він записує:

 • поточні заняття і емоційні стани (сон або пробудження, лікувальні процедури, ходьба, фізична активність, прийом їжі, емоційний стрес і т.д.);
 • скарги хворого (нездужання і слабкість, запаморочення, біль в області серця, відчуття поколювання, здавлювання, задишка, серцебиття), описується характер симптомів, умови при яких вони з'явилися і зникли;
 • прийом ліків (назву препарату, його дозу і час прийому);
 • час початку і кінця різного роду діяльності, появи і закінчення симптомів.

При цьому пацієнту необхідно дотримуватися кількох простих правил:

 • Приймати тільки гігієнічний душ.
 • Заборонено використовувати електричні ковдри, знаходитися поблизу від ліній електропередач.
 • Заборонені будь-які маніпуляції з реєстратором.
 • Самостійний контроль за станом датчиків і, в разі від'єднання датчиків або проводів, усунення цих дефектів.

Холтерівське моніторування часто проводять одночасно з добовим реєструванням артеріального тиску, який в умовах лікарні також не завжди показує об'єктивні результати через підвищення артеріального тиску пацієнта внаслідок стресу від перебування в медичному закладі («синдром білого халата»). Комбінування цих двох методів підвищує інформативність реєстрованих даних для лікаря.

Показання:

 • Наявність симптомів, що свідчать про порушення ритму серця: відчуття серцебиття, перебої в роботі серця, непритомність і запаморочення.
 • Скарги на задишку, біль і/або дискомфорт в області серця при фізичних, емоційних навантаженнях або в стані спокою.
 • Нещодавно перенесений гострий інфаркт міокарда.
 • Оцінка ефективності антиаритмічного лікування, роботи електрокардіостимулятора.

Запис на моніторування по Холтеру

Перш ніж пройти холтерівське моніторування, слід отримати консультацію кардіолога, який після огляду та аналізу Вашого стану здоров'я зробить висновок про доцільність проведення такої діагностики. На нашому сайті Ви можете знайти інформацію для запису на прийом до лікаря-кардіолога, який, при необхідності, призначить ці та інші сучасні й високоточні методи обстеження, призначить лікування та надасть рекомендації, які підходять саме для Вашого випадку.