Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Аднексектомія в Одесі

Клініки в яких надається послуга

Одеса Варненська, 2

Телефон контакт-центру

+38 (0482) 307-500

Аднексектомія — це оперативне втручання на репродуктивних органах жінки, яке полягає у видаленні фаллопієвої (маткової) труби та яєчника.

Обсяг проведення операції обирається з урахуванням репродуктивного віку жінки, оскільки придатки відповідають не лише за можливість природної вагітності, а й за метаболічні процеси. У репродуктивному періоді найчастіше проводиться одностороння резекція. Під час клімаксу віддають перевагу двосторонній аднексектомії, враховуючи нефункціональність придатків або вищу ймовірність злоякісного переродження.

Методи аднексектомії

Лапаротомічний метод аднексектомії (відкритий) — виконання хірургічних маніпуляцій через розріз черевної стінки. Цей метод є доцільним і використовується при надмірному ожирінні, онкологічному захворюванні яєчників, широкому спайному процесі або кровотечі.

Лапароскопічна аднексектомія (закрита) — малоінвазивна операція, яка полягає у видаленні яєчника та маткової труби через проколи від 5 до 10 мм. Для візуалізації органів малого таза вводиться лапароскоп (трубка, оснащена камерою). Зображення подається на монітор, забезпечуючи видимість всіх хірургічних маніпуляцій. Цей метод отримав більше поширення в хірургії через мінімізацію ускладнень, зменшення періоду відновлення та відсутність неестетичних післяопераційних рубців.

Показання до аднексектомії

  • Злоякісне ураження придатків (рак яєчників);
  • Некроз або перекрут яєчникових труб;
  • Ендометріоїдні кісти яєчників великих розмірів;
  • Поширення ендометріозу на яєчник та маткову трубу;
  • Неефективне консервативне лікування та ускладнення запальних процесів придатків (сальпінгоофорит, піовар, абсцес придатків, розрив піосальпінкса);
  • Специфічний запальний процес придатків (туберкульоз).

Відносні протипоказання до аднексектомії

  • Екстрені гострі стани, що загрожують життю пацієнтки, є відносними протипоказаннями до планової аднексектомії.
  • Гостре порушення мозкового кровообігу або інфаркт міокарда, нещодавно перенесені пацієнткою;
  • Злоякісний перебіг гіпертонічної хвороби або стан декомпенсації;
  • Патологія згортання крові;
  • Загострення стану при хронічній печінковій або нирковій недостатності.

Підготовка до аднексектомії

  • Проводиться повне гінекологічне обстеження: візуальний огляд, взяття мазків, УЗД органів малого таза.
  • Призначаються загальний і біохімічний аналіз крові, коагулограма, аналіз сечі, тести на визначення основних інфекцій.
  • Обов'язкова консультація анестезіолога.
  • Додатково призначають електрокардіограму, флюорографію грудної клітки. У разі підозри на онкологічне ураження — МРТ органів малого тазу, КТ органів черевної порожнини з внутрішньовенним контрастуванням.
  • За 7-8 годин до операції не вживають їжу.

Виконання аднексектомії

Залежно від методу, складності та індивідуальних особливостей пацієнтки визначають вибір оптимального методу знеболювання. Зазвичай використовують інгаляційний, внутрішньовенний, комбінований, рідше — спінальну анестезію.

При лапаротомічному методі після обробки операційного поля проводять поперечний розріз над лобком (Pfannenstiel). Виводять придатки з маткою в рану, перев'язують судини, відсікають придаток, встановлюють дренаж, зашивають пошарово.

Ендоскопічне втручання виконується через два невеликих розрізи в клубових ділянках і один, більший, біля пупка. За допомогою спеціальної голки в черевну порожнину вводять вуглекислий газ. Лапароскопом оглядають матку з придатками і черевну порожнину, визначають хід виконання операції з подальшим накладенням затискачів, резекцією яєчника і маткової труби. Проводять контроль гемостазу, санацію. Після операції видалений матеріал направляють на гістологічне дослідження.

Ускладнення та прогноз після аднексектомії

Ризик виникнення ускладнень у вигляді кровотеч, септичних процесів, порушень функції сечостатевої системи, спайових процесів можливий, але ретельний медичний огляд, використання сучасного обладнання та призначення оптимального медикаментозного лікування зводить їх до мінімуму.

Від широти виконання операції залежить детородні можливості жінки. При односторонній аднексектомії можливе компенсаторне збільшення яєчника та утворення ретенційних кіст.

При двосторонній резекції придатків у пацієнток репродуктивного віку виникає ранній клімактеричний період, який проявляється як фізіологічний клімакс із появою характерної менопаузальної симптоматики: припливи спеки, часті перепади настрою, коливання артеріального тиску, пітливість. У таких випадках призначають замісну гормональну терапію.

Пацієнтці, у якої видалені придатки були гормонпродукуючими, призначають замісну терапію (естроген, прогестерон), що підвищує якість життя жінки.

Надсилаючи заявку, ви погоджуєтеся з правилами роботи сервісу.
Залишилися питання зараз? Зв’яжіться з нами за телефоном або у месенджері!