Артроскопія суглобів: загальні відомості
Дана методика з’явилася відносно недавно, проте вже за короткий проміжок часу стала пріоритетним напрямком дослідження внутрішньої будови суглобів та хірургічної корекції виявленої патології.
Перевага артроскопії у порівнянні з іншими методами діагностики (рентгенографія, КТ) – це повноцінний візуальний огляд усіх складових суглоба (суглобових поверхонь кісток, зв’язок, менісків, хрящів) при мінімальній травматизації навколишніх тканин, низькому ризику післяопераційних ускладнень, швидкій реабілітації, можливості одночасного проведення хірургічного лікування при виявленні патології без потреби повторного втручання.
Крім того, маніпуляція проводиться через мінімальні через шкірні проколи, які загоюються самостійно у короткий термін, не залишаючи після себе косметичного дефекту. Обстежувані суглоби після артроскопії не потребують тривалої іммобілізації, а їх рухливість відновлюється вже на 4 добу після ендоскопічного втручання. Дане дослідження в основному застосовують для встановлення точного діагнозу і лікування колінного, плечового, кульшового, ліктьового та надп’ятково-гомілкового суглобів. Можливий варіант застосування артроскопії для візуалізації та відновлення функції малих суглобів.
Які завдання виконує артроскопія:
- Діагностичне — визначити причину болю в коліні.
- Дебрітмент (чистка) колінного суглоба.
- Скріплення або видалення меніска, що порвався.
- Відновлення цілісності хрестоподібних зв'язок.
- Видалення синовіальної оболонки при її запаленні.
- Видалення фрагментів кістки, які відкололися, або хряща (хондроматозне тіло, суглобова «миша»).
- Часткове видалення гіпертрофованого тіла Гоффа.
- Часткове видалення гіпертрофованої медіапателярної складки.
Які інструменти використовуються для проведення артроскопії?
Артроскоп – це основний робочий інструмент травматолога-ортопеда, який проводить ендоскопію суглоба. Він являє собою трубку, яка в діаметрі не перевищує 5 мм, зі складною оптичною системою та джерелом світла. Лінзи збільшують зображення, а вмонтована відеокамера передає зображення на монітор комп’ютера. Лікар у режимі реального часу аналізує отриману інформацію, і складає план подальших дій. У випадку виявлення патології суглоба, яка підлягає артроскопічній корекції, роблять додатковий прокол, і вводяться мініатюрні хірургічні інструменти.
Травматологи клініки Into-Sana виконують процедуру за допомогою артроскопічної стійки фірм Stryker та DePuy виробництва США. Це обладнання дозволяє візуалізувати мінімальні патологічні зміни. Це сприяє проведенню раннього лікування початкових стадій захворювання для повноцінного відновлення активної та пасивної рухомості суглоба.
Лікувати/не лікувати?
На це питання дасть відповідь виключно якісна діагностика. Яку так само, як і лікування, дає виключно артроскопія. Тому ця процедура - два в одному.
Показання до артроскопії суглобів
Артроскопія не відноситься до тривіальних діагностичних методів, її проведення повинно бути обґрунтованим. Показання до даного інструментального дослідження включають:
- Травматичне ураження складових суглоба: розриви менісків колінного суглоба, надриви та розтягнення зв’язок, пошкодження суглобового хряща, перелом внутрішньосуглобових кісток;
- Артрит;
- Артроз із вираженою деформацією суглоба;
- Накопичення рідини у порожнині суглоба (зокрема, гемартроз);
- Вивих надколінна;
- Чужорідне тіло у порожнині суглоба;
- Автоімунне ураження з формуванням виростів, спайок, які знижують рухомість у суглобі;
- Дегенеративні вікові зміни суглобів;
- Остеонекроз;
- Кісти меніска;
- Хвороба Гоффа;
- Наявність скарг на біль, скутість та відсутність рухливості суглобів незрозумілого генезу.
Перед проведенням маніпуляції обов’язково треба виключити усі протипоказання: місцеве гнійне ураження шкіри, анкілоз суглоба, системне інфекційне захворювання в гострому періоді. Відносними протипоказаннями є складні пошкодження суглоба з формуванням тотального гемартрозу і розривом капсули.
Підготовка до артроскопії
Перед проведенням артроскопії, пацієнт повинен ознайомитись з усіма нюансами даної маніпуляції, і підписати інформовану згоду на її проведення. Крім того, напередодні процедури потрібно пройти звичайне клініко-лабораторне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, ЕКГ та ін.). Кожен пацієнт повинен повідомити травматологу інформацію про наявність хронічних захворювань та постійний прийом лікувальних засобів. У деяких випадках призначається додаткова консультація вузьких спеціалістів і проводиться корекція загального лікування на термін проведення артроскопії.
Останній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за 12 годин до маніпуляції. Ввечері перед артроскопією пацієнту проводять очисну клізму.
Знеболення
Артроскопія, як правило, виконується під загальним знеболенням. Це запобігає виникненню неприємних відчуттів під час та після маніпуляції. Крім того, наркоз забезпечує повне розслаблення пацієнта, що полегшує роботу травматологу. Можливе застосування інших варіантів знеболення: спінальної чи місцевої анестезії.
Реабілітація після артроскопії
Істотними перевагами малотравматичної артроскопії у порівнянні з інвазивними відкритими методами лікування патології суглобів є швидка реабілітація пацієнта, незначний больовий синдром у післяопераційному періоді, зменшення інфекційних ускладнень, естетичний ефект. Точний термін перебування у стаціонарі та повноцінне відновлення функції суглоба залежать від об’єму втручання та індивідуальних особливостей організму. Реабілітація пацієнта коливається у проміжку 1-3 місяців.
Для профілактики можливих ускладнень, пацієнту призначається додаткова терапія, яка включає:
- Антибактеріальні засоби;
- Знеболювальні препарати;
- Профілактику тромбоутворення;
- Комплекс заходів для покращення місцевого кровообігу;
- Фізіотерапевтичні процедури;
- Дозоване фізичне навантаження.
Досвідчені травматологи клініки Into-Sana допоможуть швидко, ефективно і безболісно вирішити проблему суглобового болю, відновити рухомість суглобів, покращити якість життя.