Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Дитяча кардіоревматологія

Дитяча кардіоревматологія - це розділ медицини, який вивчає етіологію, патогенез і клінічні прояви вроджених та набутих захворювань серцево-судинної системи, а також методи діагностики, лікування і профілактики цих хвороб. Слід зазначити, що останнім часом зросла кількість вродженої патології серцево-судинної системи. Щороку в Україні народжуються близько 6 тис. дітей з вадами серця різного ступеня тяжкості, які не дають можливість серцю нормально працювати, а дитині - повноцінно розвиватися. Таким дітям доволі часто необхідне проведення дорогих операцій на серці, які проводяться виключно в спеціалізованих кардіологічних центрах. Кардіоцентри обладнані сучасною спеціалізованою апаратурою, яка дозволяє діагностувати патологію та приймати оптимальні рішення щодо її лікування.

Другу категорію пацієнтів, якими займаються дитячі кардіоревматологи, становлять діти з набутими захворюваннями серця, судин, викликаними системним ураженням сполучної тканини. Приклад такої хвороби - гостра ревматична лихоманка, яка може з'явитися через деякий час після бактеріальних інфекцій дихальних шляхів. Наприклад, при інфікуванні β-гемолітичним стрептококом групи А - підступним мікроорганізмом, оскільки його структура має деяку схожість зі структурою власних клітин сполучної тканини. Тому ті антитіла, які повинні знищувати тільки бактерії, вражають і власні клітини серця, суглобів та інших органів. Це веде до розвитку кардиту (запалення тканини серця). Якщо вроджені вади серця і судин лікуються переважно хірургічним шляхом, то терапія набутої патології в деяких випадках може проводитися консервативно.

Захворювання

Пороки серця - це група захворювань, яка об'єднує різні анатомічні дефекти серця і коронарних судин, що призводять до порушення функції серцево-судинної системи. Ця патологія веде до розвитку ряду ускладнень, пов'язаних з порушенням нормального кровообігу. Зрозуміло, що життєдіяльність будь-якого органу неможлива без його адекватного кровопостачання. Пороки серця істотно ускладнюють цей процес, і, як наслідок, це веде до розвитку хронічної гіпоксії та ішемії. Що це означає? З кров'ю будь-яка тканина нашого організму отримує кисень. У разі недостатності кровообігу виникає дефіцит кисню, що негативно позначається на роботі будь-якого органу. Для дитячого організму цей стан вкрай критичний, оскільки від інтенсивності кровопостачання органів залежить їх ріст і формування. Чим це загрожує дитині? Виникає затримка росту і розвитку організму. У деяких випадках вроджені вади можуть нанести шкоду центральній нервовій системі, в результаті чого дитина буде відставати в розумовому розвитку.

Органічні дефекти серця супроводжуються функціональною недостатністю. Часто виникає порушення ритму серця, гіпертонія, підвищуються ризики інсультів.

Пороки серця діляться на дві групи:

  • вроджені вади серця (тетрада Фалло, коарктація аорти, дефекти міжшлуночкової або міжпередсердної перегородки та ін.);
  • набуті вади серця (недостатність або стеноз одного з клапанів серця, комбіновані пороки).

Вроджені вади серця формуються внутрішньоутробно через неправильне формування серцево-судинної системи. Це може статися в результаті впливу на організм матері факторів навколишнього середовища (екології, стрес), недостатньої кількості необхідних вітамінів і мікроелементів (особливо фолієвої кислоти), генетичних факторів.

Набуті вади серця можуть виникнути на тлі автоімунної патології у дитини з ураженням сполучної тканини.

Коли слід запідозрити у дитини порок серця:

  • дитина не набирає вагу;
  • порушене дихання (прискорене, дитина задихається);
  • зміна кольору шкірних покривів, «синій» носогубний трикутник;
  • набряклість;
  • зниження активності дитини, постійна втома;
  • зниження кількості сечі;
  • дитина скаржиться на перебої в роботі серця, біль в області серця;
  • маленька дитина буде неспокійною, буде відзначатися підвищена плаксивість;
  • поганий сон;
  • періодична втрата свідомості;
  • зміни суглобів (набряк, болючість).

Слід також враховувати анамнез, оскільки перенесене бактеріальне або вірусне захворювання може мати такі ж ускладнення в теперішньому, як набутий порок серця.

Дитячий кардіоревматолог виявляє і лікує:

  • шум в серці (проводить диференціальну діагностику між функціональним шумом, який в ранньому віці не є патологією, і патологічним, який свідчить про наявність проблем);
  • порушення ритму серця (аритмії);
  • ушкодження оболонок серця (кардіоміопатії, кардіоміодистрофії);
  • запалення серця (кардити);
  • вроджені вади серця і судин;
  • ревматичну патологію.

Лікар Дитячий кардіоревматолог

Дитячий кардіоревматолог об'єднує в собі обов'язки відразу декількох фахівців: педіатра, кардіолога, ревматолога.

Для чого це потрібно? По-перше, більшу частину пацієнтів з пороками серця становлять діти. Тому важливо знати все анатомо-фізіологічні особливості їх серцево-судинної системи. По-друге, кардіологія і ревматологія - це два напрямки медицини, які тісно пов'язані між собою.

Хороший лікар - це насторожений лікар. Він перевіряє гіпотези, а не лякає батьків. Тільки такий підхід прийнятний в дитячій кардіоревматології.

Запис на прийом

Успіх лікування залежить від часу його проведення. Чим раніше буде діагностовано патологію, тим вищі шанси на одужання. Якщо Ви помітили у дитини симптоми, які Вас насторожили і які можуть вказувати на кардіологічну проблему, необхідно якомога швидше записатися на прийом до дитячого кардіоревматолога, який проведе ретельний огляд і надасть професійну консультацію.