Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Мазок на флору в Одесі

Напрямки та послуги

Отримати ці послуги можна за адресами:

Одеса вул. Філатова, 2, корпус 1
Одеса вул. Варненська, 2
Одеса вул. Ойстраха, 28
Одеса вул. Корольова, 17
Одеса вул. Троїцька, 33А

Телефон контакт-центру

+38 (0482) 307-500

Під час кожного запланованого візиту до гінеколога після стандартного опитування, збору анамнезу, можливих скарг і зовнішнього огляду лікар має обов'язок досліджувати жінку у дзеркалах. Цей огляд супроводжується забором зіскобу з зовнішніх статевих шляхів.

За допомогою такого дослідження можна визначити життєздатність нормальної флори вагіни, наявність патогенної флори, цитологічне зображення. Одним з класичних методів досліджень у акушерстві та гінекології є взяття мазка на флору. Потреба у такому аналізі безумовна як у профілактичному, так і лікувальному порядку.

Показання на проведення мазка на флору

Мазок на флору береться у жінок з профілактичною метою в плановому порядку один раз на рік, у жінок з симптомами запалення (привиди, печіння, виділення, неприємні відчуття під час статевого акту) - при наявності цих симптомів. Також аналіз мазка зі слизової статевих органів призначається жінкам, які планують пройти процедуру ЕКО (екстракорпоральне запліднення), а також вагітним жінкам один раз на триместр (тобто тричі протягом вагітності). За допомогою цього аналізу можна встановити наявність патогенного збудника в організмі жінки, його кількість, а за допомогою подальших досліджень - його чутливість / стійкість до протимікробних засобів. У здорових жінок у мазку визначається мікрофлора статевих органів, рівень їх чистоти.

Методика проведення мазка на флору

Ідеальний час для здачі мазка - 5-й та 25-й день менструального циклу - кілька днів перед або після місячних. Перед плановим взяттям мазка жінці потрібно утриматися від прийому антибактеріальних препаратів, статевих контактів за один-два дні до візиту до гінеколога. Рекомендується утриматися від душу, використання свічок, тампонів, спеціальних засобів гігієни перед забором. Перед аналізом проводиться гінекологічний огляд у дзеркалах. Під час безпосереднього забору мазка акушер-гінеколог використовує стерильні рукавички та інструменти. Спеціалісту потрібно взяти мазок з трьох точок - вагіни, уретри та шийки матки. Взятий матеріал наноситься на об'єктні скла за допомогою шпателя, при цьому мазки з різних точок наносяться на різні скла. Зазвичай подібне дослідження приносить здоровій жінці лише мінімальний дискомфорт.

Після забору скло з матеріалом відправляється в лабораторію, де воно досліджується за допомогою кількох методик:

  1. Якщо кількість патологічних бактерій велика, але за допомогою мікроскопа неможливо точно встановити їх морфологічні характеристики (форму, розмір), проводиться посів бактерій на спеціальне поживне середовище, так званий культуральний метод. За кілька днів бактерії виростають, що дає можливість їх ідентифікації.
  2. Якщо кількість патологічних бактерій / скарги жінки вимагають призначення антибактеріального препарату, на допомогу приходить бактеріологічний метод дослідження. Завдяки цьому дослідженню можна встановити чутливість і стійкість мікроорганізмів до антибіотиків і вибрати саме той препарат, який підійде у такому випадку.
  3. Полімеразна ланцюгова реакція - новітній метод, що дозволяє визначити збудника за допомогою визначення його ДНК. ПЛР можна провести на будь-якій біологічній рідині людського організму (кров, слина, лімфатична рідина), в тому числі і на виділеннях зі слизової статевих органів. Метод приходить на допомогу, коли патогенну флору неможливо виявити класичними дослідженнями. Методика досить вартісна і сьогодні проводиться не в кожній клініці України. За допомогою цього дослідження можливе визначення хронічних захворювань, які можуть роками приносити дискомфорт, провокувати скарги та бути причиною безпліддя.
  4. Імуноферментний аналіз базується на маркуванні антигенів вірусу ферментами. Висока чутливість методу та достатньо нескладна техніка проведення аналізу відкривають йому великі перспективи. Найчастіше використовується для виявлення вірусу простого герпесу.
  5. Радіоімунний аналіз також базується на маркуванні антигенів або комплексів антиген-антитіло, але маркування здійснюється за допомогою спеціальних радіонуклідів. Результат дослідження безпосередньо залежить від інтенсивності випромінювання отриманого комплексу.
  6. Бактеріоскопічний метод полягає в вивченні мазка під мікроскопом. Лікар-лаборант, вивчаючи мазок, підраховує кількість епітеліальних клітин, еритроцитів, лейкоцитів, слизу, паличок Додерляйна (лактобактерій), мікроорганізмів (їх розмір, вид, розташування). За допомогою цього методу визначається ступінь чистоти мазка:
    • тип I - у такому мазку буде багато паличок Додерляйна (які є в нормі у слизовій кожної жінки), епітеліальні клітини, невелика кількість слизу. Відсутні бактерії, лейкоцити та еритроцити. Зазвичай, I ступінь чистоти мазка визначається лише у дівчат, які не живуть сексуальним життям.
    • тип II - кількість паличок Додерляйна зменшується, з'являються окремі "кокки" - бактерії круглої форми, допускається невелика кількість лейкоцитів у полі зору. Такий тип мазка характерний для здорових жінок, які живуть сексуальним життям.
    • У мазці III типу кількість кокків перевищує кількість "хороших" паличок, лаборант бачить лейкоцити у полі зору, можуть бути присутні еритроцити (клітини крові). Така картина вказує на запальний характер виділень і потребує подальших досліджень.
    • тип IV характерний для бактеріального вагінозу - запалення вагіни з практично повним відсутнім "корисного мікробіома". Лейкоцити, так само як і еритроцити, можуть покривати все поле зору. Присутні інші патогенні бактерії в великій кількості.

Інтерпретація мазка на флору та лікування

Різноманіття можливої патогенної флори при зборі аналізу безмежне, тому розглянемо найпоширеніших збудників:

  • Найчастішим збудником захворювань зовнішніх жіночих статевих шляхів є гриби роду Candida, які спричиняють кандидоз або, як кажуть народ, молочницю. Така назва пов'язана з творожистими виділеннями, що є характерними для наявності цього збудника.
  • На другому місці за частотою — збудник трихомоніазу. Цьому захворюванню характерні пінисті виділення, іноді з рибним запахом.
  • Далі частим збудником захворювань, які передаються статевим шляхом (ЗППП), є гонокок, який спричиняє гонорею (трипер у народі). У жінок інфікування гонококом часто протікає безсимптомно, першим починає відчувати дискомфорт статевий партнер — його турбують слизово-гноєві виділення з статевого члена, печіння під час сечовипускання.
  • При недостатній або неправильній гігієні також можливе занесення кишкової палички в урогенітальні шляхи. Її присутність не супроводжується жодними специфічними симптомами, але при призначенні лікування лікареві необхідно провести бесіду щодо необхідності дотримання правил гігієни зовнішніх статевих шляхів.

Залежно від присутньої патогенної флори в матеріалі, лікар призначає лікування, необхідне у такому випадку: антибіотики, протигрибкові препарати, противірусні засоби. Лікування будь-якого ЗППП передбачає лікування партнера, утримання від статевих зв'язків протягом лікування та підвищений рівень особистої гігієни.

Хочете, щоб ми з Вами зв'язалися?

Надсилаючи заявку, ви погоджуєтеся з правилами роботи сервісу.
Залишилися питання зараз? Зв’яжіться з нами за телефоном або у месенджері!

Лікарі