Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Аналізи на онкомаркери в Одесі

Отримати ці послуги можна за адресами:

Одеса Варненська, 2

Телефон контакт-центру

+38 (0482) 307-500

Онкологічні маркери — це специфічні речовини, які виділяються організмом у відповідь на наявність онкологічного захворювання або інших неспецифічних процесів. Циркулюючі онкомаркери за своєю хімічною структурою найчастіше є білками, глікопротеїнами або гормонами. Ці речовини продукуються клітинами пухлини або іншими тканинами, що реагують на патологічний процес. Концентрація їх у плазмі або інших рідинах організму залежить від розміру пухлини, інтенсивності секреції маркера тканиною та ступеня його деградації.

Значущість визначення онкомаркерів сильно переоцінена пацієнтами.

Ідеальний маркер повинен бути високоспецифічним (не виявлятися у здорових людей або людей без онкології), високочутливим (його рівень підвищується на самому початку захворювання), органоспецифічним, корелювати зі стадією і ступенем реакції організму на лікування. Такий маркер, на жаль, поки що не існує.

Спеціалісти використовують онкомаркери для постановки діагнозу, контролю проведеної терапії, ранньої діагностики рецидиву захворювання. Однак як скринінговий метод профілактики онкологічних захворювань вимірювання онкомаркерів у сечі та крові пацієнта майже не використовуються (за винятком PSA при раку простати).

Основні принципи встановлення та правильного оцінювання рівня онкомаркерів можна виразити в наступних тезах:

  • Підвищення рівня онкомаркера може бути викликано доброякісною причиною.
  • Онкомаркери не підвищуються у кожного хворого з даним типом захворювання і підвищуються на ранніх стадіях у меншості хворих.
  • Онкологічні маркери часто є неспецифічними до пухлини, конкретний тип може бути підвищений при декількох видах злоякісних новоутворень.

Групи онкомаркерів

За функціями онкологічні маркери можна розділити на групи:

  • Скринінгові - сьогодні їх використання майже завжди недоцільне, типовими скринінговими маркерами є ПСА (простат-специфічний антиген) та CA125. Як частина загального скринінгу використовується тільки ПСА.
  • Діагностичні - використовуються в діагностиці захворювання залежно  від гістологічного характеру пухлини. У більшості пухлин мала органна специфічність, тому без наявності пухлини дослідження маркерів практично не має сенсу.
  • Визначення ступеня і стадії поширення пухлинного процесу: стадіювання.
  • Прогностичні - інформація, яку вони дають, необхідна при рішенні щодо подальшого лікувального процесу.
  • Передбачувані фактори - передбачення ймовірності пухлинного процесу в майбутньому. Поки, на жаль, це практично неможливо.
  • Моніторинг - контроль активності пухлинного процесу протягом лікування або після його завершення.

За біологічним характером і походженням:

  • Моноклональні імуноглобуліни або їх фрагменти.
  • Глікопротеїни та їх фрагменти (CA 15-3, CA 19-9, CA 125, CA 72-4).
  • Фетальні антигени (AFP, CEA).
  • Гормони (hCG, PTH, кальцитонін).
  • Ферменти (ПСА, PKF, NSE).
  • Інші речовини (SCCA, тиреоглобулін).

У онкогінекології найчастіше використовуються hGC, CA 15-3, CA 125, AFP, HE4, розглянемо їх детальніше, а також інші, рідше використовувані маркери:

  1. hCG (хоріонічний гонадотропін людини) - у нормі виробляється плацентою. Багато молодих жінок, які планують вагітність, знають про цей гормон. Саме на його наявність у сечі реагує тест на вагітність. На жаль, його підвищений рівень пов'язаний не тільки з позитивними емоціями. ХГЧ є основним маркером гермінативних (що походять із зародкових клітин) пухлин жіночих статевих органів — пухирного заносу і хоріонкарциноми. Також ХГЧ підвищується у чоловіків з пухлинами яєчок та у наркоманів, які вживають марихуану.
  2. CA 15-3 (раковий антиген) - глікопротеїн, який є маркером раку молочної залози. Через низьку чутливість на ранніх стадіях не використовується як скринінг. Також може бути позитивним у 50% хворих на рак яєчника. Використовується разом з CEA для контролю ефективності лікування пухлини молочної залози.
  3. CA 125 (раковий антиген) - на сьогодні є найпоказовішим із гінекологічних маркерів, підвищується при серозній карциномі яєчників. Рівень CA 125 добре корелює зі стадією захворювання, корисний при оцінці ефективності лікування. Однак він також не специфічний: його рівень може бути підвищений при запальних процесах очеревини, плеври, раку печінки, інших гінекологічних пухлинах, вагітності.
  4. AFP (альфа-фетопротеїн) - білок, який у нормі виробляється печінкою або жовтковим мішком плода. Альфа-фетопротеїн — маркер номер один раку печінки, гермінативних пухлин яєчок та яєчників. Його незначне підвищення можливе при доброякісних захворюваннях печінки, пухлинах шлунково-кишкового тракту та дихальних шляхів.
  5. HE4 (Human Epididymal Protein-4) - протеїн, який виробляється клітинами придатка яєчка, епітелієм дихальних та травних шляхів. Його підвищення спостерігається при пухлинах яєчників, які сьогодні є найтрагічнішими з гінекологічних пухлин. На жаль, їх ріст часто не супроводжується жодними симптомами, і діагноз майже завжди ставиться на пізній стадії, коли захворювання вже невиліковне.
  6. СА 72-4 - високоспецифічний маркер пухлин шлунково-кишкового тракту, має найвищу чутливість до пухлин шлунка, але може бути позитивним при карциномі яєчників, ендометрія та молочної залози.
  7. SCC (антиген плоскоклітинної карциноми) - чутливість цього маркера висока при раку шийки матки, легенів, анусу. Також може бути підвищений при екземі та загостренні псоріазу.
  8. CA 50 - використовується при раку тіла та шийки матки, підшлункової залози.
  9. TATI (інгібітор трипсину, асоційований із пухлиною) - підвищується у хворих з карциномою яєчників, шийки матки, шлунка, жовчних шляхів та підшлункової залози.

Найчастішим методом визначення онкомаркерів є імуноферментний аналіз — щоб уникнути похибки, для контролю аналізів пацієнта слід використовувати тести одного виробника. Наявність пухлинних маркерів у крові зумовлена їх переходом з місця синтезу в циркуляцію.

У нормі концентрація маркерів коливається в дуже низьких величинах, в області мікронанограмів на літр. Результати залежать від методики проведення аналізу, тому при трактуванні необхідно враховувати норми, дані лабораторією, яка проводила дослідження.

У цьому полягає різниця між визначенням онкомаркерів і стандартних біохімічних показників крові (наприклад: глюкози), де лабораторні методи стандартизовані, а результати можна порівнювати незалежно від клініки.

У практиці дослідження онкологічних маркерів існує поняття “хибнопозитивний результат”, який часто ускладнює інтерпретацію і іноді може бути причиною відмови від дослідження. Ця проблема виникає внаслідок біологічних (захворювання печінки: цироз, асцит), преаналітичних (неправильний забір крові, транспортування у невідповідному температурному режимі) і, у виняткових випадках, аналітичних причин (помилка при розшифровці аналізу, помилка аналітичної системи). Хибнопозитивні аналізи на онкомаркери трапляються досить часто — близько 10% випадків.

В онкології рівень маркера можна вважати значущим, якщо:

  • без лікування: значне підвищення концентрації у трьох аналізах поспіль;
  • під час лікування: підвищення більш ніж на 25% означає прогресування хвороби, зниження рівня більш ніж на 50% — часткову ремісію;
  • повну ремісію неможливо встановити за допомогою одних тільки онкомаркерів.

Перспективи у використанні онкомаркерів лежать за молекулярними показниками — мРНК, IGF2, білок p16 — їх використання зараз активно вивчається і впроваджується в практику.

Надсилаючи заявку, ви погоджуєтеся з правилами роботи сервісу.
Залишилися питання зараз? Зв’яжіться з нами за телефоном або у месенджері!