Лапаротомічні операції в гінекології в Одесі
Отримати ці послуги можна за адресами:
Одеса Варненська, 2
Телефон контакт-центру
Лапаротомічна операція - вид хірургічного втручання, при якому доступ до внутрішніх органів здійснюється через один великий розріз на передній черевній стінці. Лапароскопічні операції, навпаки, виконуються за допомогою трьох невеликих розрізів і весь процес проводиться з візуалізацією на спеціальному моніторі.
Вибір методу хірургічного втручання
Рішення про те, до якого виду втручання звернеться пацієнт, приймає безпосередньо гінеколог-хірург. Це залежить від багатьох факторів:
- тип операції та її складність;
- рівень "терміновості" проведеного втручання;
- наявність "оперативного" анамнезу, спайок;
- необхідність особистої оцінки стану сусідніх органів;
- загальний стан здоров'я пацієнта (вік, індекс маси тіла, наявність супутніх захворювань, переносимість анестезії в минулому).
У гінекологічних лапаротоміях використовуються два основних види доступу:
- Поперечний доступ - розріз проводиться над лобковою кісткою (за методом Пфанненштиля);
- Повздовжний розріз - лінія розрізу проходить від пупка до початку лобкової кістки.
Найчастіше в сучасній гінекології використовується саме доступ за методом Пфанненштиля, після операції у жінки залишається акуратний шрам, прикритий шкірним складанням.
Підготовка до операції
Планова лапаротомія здійснюється після проведення всіх необхідних досліджень:
- загальний і біохімічний аналізи крові;
- аналіз крові на антитіла до вірусів гепатиту та ВІЛ;
- аналіз крові на згортання;
- визначення групи крові та наявності резус-фактора;
- загальний аналіз сечі.
При нормальних показниках усіх цих аналізів пацієнта мають побачити терапевт та анестезіолог. Операція проводиться лише за нормального рівня глюкози в крові та гемоглобіну. За потреби терапевт коригує приймання лікарських засобів для нормалізації показників. При порушенні згортання крові також необхідна нормалізація коагулограми. Якщо пацієнтка приймає варфарин, то на час операції та кілька днів після неї їй потрібно перевести на низькомолекулярний гепарин. За тиждень до операції необхідно припинити прийом ацетилсаліцилової кислоти, оскільки це може підвищити ризик кровотечі на операційному столі або в післяопераційному періоді.
Якщо у пацієнтки рідка група крові (наприклад, четверта), лікар повинен заздалегідь позбавитися про наявність цієї групи в кров'яному банку.
Операцію неможливо провести під час загострення хронічних захворювань або наявності гострих інфекцій.
Проведення лапаротомічної операції
У день операції пацієнтці не слід їсти та пити, оскільки це ускладнює завдання анестезіологу та збільшує ризик операційних ускладнень. Зранку перед початком операції проводиться так звана "премедикація" - введення препарату, який полегшує введення в анестезію.
Безпосередньо в операційній залі лікар-анестезіолог обирає метод проведення анестезії залежно від типу операції. Найчастіше лапаротомічні операції проводяться під загальним наркозом, але, наприклад, кесарів розріз може бути здійснений під епідуральною анестезією. При цьому виді наркозу препарат вводиться в спинний канал на рівні тазу, і жінка припиняє відчувати біль нижче цього рівня. Під час всієї операції вона знаходиться у свідомості та може одразу побачити свою дитину.
Під час загального наркозу жінка перебуває в глибокому сні, не чує та не бачить, що відбувається.
Після введення в наркоз гінеколог обробляє операційне поле та розпочинає необхідне втручання. Під час всіх гінекологічних операцій катетеризується сечовий міхур, щоб у випадку поранення стінки сечового міхура лікар міг негайно прийняти необхідні заходи.
Післяопераційний період
По завершенні операції жінці накладають шви, і її переводять в післяопераційну палату, де принаймні дві години після втручання вона повинна бути підключена до спеціального монітора під наглядом лікаря - перші дві години після операції найвищий ризик післяопераційної кровотечі.
Після пробудження ще не можна їсти, а в день операції рекомендується пити лише чисту негазовану воду.
Перші кілька днів після втручання пацієнтка може відчувати себе слабкою, втомленою - організму потрібен час на відновлення. Протягом цих днів та наступних кількох тижнів заборонені фізичні навантаження, стреси. Необхідно дотримуватися дієти: виключити жарену, гостру, жирну їжу, рекомендується надавати перевагу натуральним сокам, овочам та фруктам.
Після проведення операції на органах малого таза рекомендується планувати вагітність не раніше, ніж через пів року після операції.
Можливі ускладнення
Як і після будь-якого іншого оперативного втручання, після лапаротомії можливі ускладнення. Найбільш поширеними ускладненнями подібних операцій є:
- рання та пізня післяопераційна кровотеча;
- утворення післяопераційних спайок;
- утворення гриж у шрамах;
- евентрація кишківника - виходження петель кишки назовні через невдалі шви.
Для уникнення подібних проблем проводяться всі необхідні вищезазначені заходи обережності. Необхідно пам'ятати, що кожне оперативне втручання є серйозним фізичним навантаженням для організму, і перед проведенням кожної операції раціонально зважити всі плюси та мінуси, які ця операція може мати.